zespół jelita drażliwego

Aż 20% populacji jest dotknięta zespołem jelita drażliwego. Występują przy nim takie dolegliwości jak: ostry ból brzucha, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem się. Dwa razy częściej dotyka ono kobiet niż mężczyzn, może on również występować w rodzinie i być dziedziczonym. Zamiennie stosowana jego nazwa to nerwica jelit, ponieważ ma psychosomatyczne podłoże schorzenia. Jelito drażliwe jest najczęściej występującym i najmniej poznaną chorobą układu trawiennego.

Zespól jelita drażliwego

Przyczyn, które odpowiadają za jego występowanie może być wiele, na przykład może być to niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze i wysoko przetworzone jedzenie, następstwo przebytej infekcji układu pokarmowego, leki zaburzające mikroflorę jelit. Nadużywanie środków przeczyszczających przyczynia się również do powstania jelita drażliwego. Należy obserwować swój organizm i zgłosić się do lekarza, by ten ustalił, czy cierpimy na zespół jelita drażliwego, czy może inną chorobę trawienną. Nie wolno nigdy diagnozować się na własną rękę przy pomocy internetu, sami nigdy nie będziemy w stanie ocenić co dokładnie nam dolega. Podczas badania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, podejmowane są badania laboratoryjne: krwi, moczu bakteriologiczne i pasożytnicze, kału, niekiedy potrzebne jest przeprowadzenie kolonoskopii, w szczególności u pacjentów, którzy ukończyli 50 rok życia.

Jak uspokoić jelito drażliwe?

Zespół jelita drażliwego nie jest jeszcze dobrze znany lekarzom, nie da się jeszcze go wyleczyć, gdyż trudno znaleźć konkretną przyczynę tego problemu. Jednak można łagodzić występowanie jego objawów farmakologicznie poprzez przyjmowanie leków. By jak najlepiej złagodzić nerwice jelit, potrzebna jest zmiana stylu życia oraz zmiana diety pacjenta. Dieta fodmap jest najczęściej proponowaną dietą dla osób z tym schorzeniem. Istnieje również dieta ze zwiększoną zawartością błonnika rozpuszczalnego. Lekarze również proponują wprowadzenie olejku z mięty pieprzowej, ze wcześniejszym ustaleniem preparatu i dawkowaniem. Choroba ta może powracać, nie da się jej całkowicie wyleczyć.

Jelito drażliwe dieta fodmap

Dieta FODMAP jest przeznaczona głównie dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Polega ona na ograniczeniu cukrów (monosacharydów), które słabo wchłaniają się do organizmu i szybko fermentują. FODMAP to skrót Fermentujące Oligo-Di i Monosacharydy oraz Poliole. Ogranicza się w niej: fruktoze (zawarta w owocach i słodyczach), laktozę (produkty mleczne), fruktany (pszenica, cebula, czosnek), galaktany (rośliny strączkowe), poliole (ksylitol, sorbitol). Nie wyklucza się wszystkich produktów z jadłospisu. Istotne jest, by zidentyfikować jakie produkty powodują dolegliwości u pacjenta, nie są przez niego tolerowane.

Sprawdź także: Co to jest celiakia.


Dieta fodmap ma trzy etapy.

  • Pierwszy z nich polega na spożywaniu żywności o niskiej zawartości fodmap, trwa od 2 do 6 tygodni.
  • Kolejny etap to stopniowe wprowadzanie produktów bogatych w fodmap, na przykład co kilka dni jedlibyśmy jogurt lub jakiś owoc. Trwa od 8 do 12 tygodni.
  • Trzeci i ostatni etap to personalizacja diety do pacjenta. Wprowadza się żywność o wysokiej zawartości fodmap, ale tylko te, które nie powodowały dolegliwości, były neutralne dla organizmu. Produkty szkodliwe dla danej osoby można wprowadzić w bardzo niewielkich ilościach i kontrolować czy wykształciła się na nie tolerancja. Jeżeli organizm nadal będzie źle reagował na te produkty, należy całkowicie je wyeliminować.

Układając swoją dietę należy udać się do sprawdzonego dietetyka, który zadba o zbilansowanie diety.