Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może rozwinąć się u każdego. Nie jest znana przyczyna występowania przypadłości. Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko choroby, jednak na próżno szukać sposobów jej zapobiegania. Wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia, chociaż zapalenie wyrostka dość rzadko występuje u niemowląt i seniorów. Bardzo ważne jest, aby objawy omawianej dolegliwości zostały szybko rozpoznane. Konieczna jest wizyta u lekarza, który wykonana badania diagnostyczne. Zdarza się, że objawy nie są jednoznaczne – ich przyczyna mogą być inne schorzenia (niekoniecznie związane z układem pokarmowym).
Gdzie jest wyrostek robaczkowy?
Wyrostek robaczkowy to część układu pokarmowego. Narząd wychodzi od kątnicy – nie ma tutaj przejścia czy odgałęzienia. Znajduje się on dość blisko pachwiny, więc stan zapalny może objawiać się bólem w tym miejscu. Po której stronie jest wyrostek? Jest on zlokalizowany w dolnej części brzucha po prawej stronie. Narząd położony jest w dolnej części jelita. Pod względem kształtu przypomina niewielką rurkę. Jego długość wynosi od 50 do 150 mm, a średnica nie przekracza zwykle 10 mm. Warto jednak podkreślić, że zdarzają się odstępstwa od normy. Wyrostek robaczkowy ma różne wymiary, gdyż każdy organizm jest inny.
U kogo występuje zapalenie wyrostka robaczkowego?
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może rozwinąć się niezależnie od płci, wieku czy stylu życia. Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Badania statystyczne dowodzą, że najczęściej dotyka ona osoby przed 40 rokiem życia. Wraz z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego maleje, jednak nigdy nie można całkowicie go wykluczyć. Objawy o wysokiej intensywności zwykle pojawiają się u dzieci. Osoby starsze mogą odczuwać stan zapalny łagodniej, jednak nie oznacza to, że ich stan zdrowia jest lepszy. Nieleczony stan zapalny wspomnianego narządu może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, co bezpośrednio zagraża życiu. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów.
Zobacz także: Celiakia co to?
Czy wyrostek robaczkowy jest potrzebny?
Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, czy wyrostek robaczkowy jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Ostry stan zapalny skutkuje wycięciem tego narządu. Jego funkcja nie jest w pełni zrozumiała. Uważa się, że ma on wpływ na układ odpornościowy, a także bierze udział w procesach endokrynologicznych. Ponadto, wzmacnia mikroflorę jelitową. Należy jednak zaznaczyć, że uzyskane wyniki badań medycznych nie dają stuprocentowej pewności. Wiele z nich to jedynie przypuszczenia. Prawdą jest, że bez wyrostka robaczkowego można normalnie funkcjonować, więc nie trzeba obawiać się negatywnych konsekwencji jego usunięcia.
Jakie są objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?
Zapalenie wyrostka robaczkowego może rozwinąć się w najmniej spodziewanym momencie. Nie jest to choroba, która ujawnia się tygodniami. Pojawia się nagle i rozwija gwałtownie. Pomimo tego wielu pacjentów ma problem z tym, aby szybko rozpoznać objawy. Powodem do niepokoju jest nie tylko silny ból brzucha. Stan zapalny rozwija się stopniowo, ale szybko. Nie ma sensu czekać na nasilenie dolegliwości.
Już w pierwszych godzinach stanu zapalnego wyrostek robaczkowy zaczyna puchnąć, a następnie wypełnia się ropą. Brak reakcji może spowodować jego pęknięcie oraz wylanie się płynów do jamy brzusznej. Właśnie dlatego konieczne jest przeprowadzenie operacji. Trzeba podkreślić, że ból występuje nie tylko po prawej stronie brzucha! Może on się przemieszczać, a nawet promieniować do żeber, pachwiny, odbytu.
Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego to:
- mocny ból brzucha (zwykle przemieszczający się/promieniujący),
- silne napięcie mięśni brzucha,
- mocniejsze odczuwanie bólu po naciśnięciu brzucha,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- podwyższone tętno.
Ciekawym jest, że dolegliwości bólowe nieco ustępują, gdy pacjent leży na boku i podwija nogi. Jest to jeden ze sposobów, aby rozpoznać chorobę jeszcze przed przyjazdem karetki. Nie można jednak wykluczyć innych schorzeń, więc niezbędna jest profesjonalna diagnoza. Wyrostek objawy mogą mieć lekki charakter – choroba bywa mylona z zatruciem pokarmowym lub infekcją wirusową układu pokarmowego. Wyrostek robaczkowy znajduje się po prawej stronie, ale stan zapalny może objawiać się bólem występującym po lewej stronie lub w innej części jamy brzusznej!
Zapalenie wyrostka robaczkowego – diagnoza i leczenie
Po rozpoznaniu objawów wyrostka robaczkowego należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty. Jeśli stan pacjenta jest ciężki (np. ze względu na ostry ból brzucha), to należy wezwać karetkę. Podczas oczekiwania na pomoc nie powinno się przyjmować żadnych leków, ani robić gorących okładów. Dopuszczalne są jedynie zimne okłady, które mogą przynieść chwilową ulgę.
Lekarz przeprowadza badania diagnostyczne. W niektórych przypadkach wykonuje się USG jamy brzusznej lub tomografię komputerową. Jedyną metodą leczenia omawianej choroby jest operacja. Wycięcie wyrostka robaczkowego nie stanowi dużego obciążenia dla organizmu, dzięki czemu pacjent relatywnie szybko może powrócić do zdrowia.