miażdżyca objawy i leczenie

Obecny styl życia sprawia, że coraz częściej dotykają ludzi tzw. choroby cywilizacyjne. Zbyt mała ilość snu, szybkie i niezdrowe jedzenie, a także brak ruchu i nadmierny stres sprawiają, że jeszcze do niedawna w pełni zdrowy organizm staje się ofiarą różnych niebezpiecznych przypadłości. Szczególnie groźna jest miażdżyca, która nieleczona doprowadzić może do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Czym jest miażdżyca, jakie są jej objawy i co powinno się o niej wiedzieć?

Miażdżyca

Co to jest miażdżyca?

Czym zatem jest miażdżyca? Jak się okazuje, jest to choroba, która dotyka tętnice, najczęściej obejmując aortę i tętnicę biodrową, wieńcowe czy też nerkowe. Jest to choroba, na którą chorują przeważnie osoby po 50. roku życia, lecz określone warunki środowiskowe mogą spowodować pojawienie się jej u znacznie młodszych ludzi.
Na czym konkretnie polega ta choroba? W jej wyniku dochodzi do stwardnienia i pogrubienia się błon wewnętrznych, które obecne są w tętnicach. Spowodowane jest to nadmiernym gromadzeniem się złogów lipidowych, które odkładają się na ściankach tętnic. W następstwie postępowania jego zjawiska może dojść do zakrzepu, a więc do zablokowania światła tętnicy i znacznego zredukowania przepływu krwi. W takim wypadku dojść może do niedokrwienia narządów ciała, co rzecz jasna będzie miało katastrofalne skutki dla zdrowia, a często także życia danego człowieka.

Jakie są najczęstsze przyczyny miażdżycy?

Jak więc widać, miażdżyca to naprawdę poważna choroba, która może mieć bardzo niebezpieczne skutki dla całego organizmu. Warto więc dowiedzieć się teraz, jakie są jej najczęstsze przyczyny. Dlaczego dochodzi do zakrzepiania światła tętnic?
Jak wiadomo, odpowiedzialne za rozwój miażdżycy są odkładające się lipidy, ale też zwiększony poziom cholesterolu LDL. Warto więc dowiedzieć się teraz, co wpływa na te czynniki i jakie są powody zwiększania się cholesterolu, a także ilości odkładających się na ścianach tętnic lipidów.
Głównym powodem takiego zjawiska jest nieprawidłowa dieta, która zawierać w sobie będzie znaczne ilości szkodliwych substancji. Jeśli więc ktoś opiera codzienny jadłospis na fast foodach i produktach wysoko przetworzonych, ma znacznie większe ryzyko zachorowania. Co więcej, znacznie zwiększone jest ryzyko tej choroby u osób z nadwagą, palących papierosy czy też chorujących na cukrzycę. Dodatkowo warto wspomnieć, że przyczyniać się do miażdżycy może zbyt duży stres, nadciśnienie tętnicze, brak aktywności fizycznej czy też obciążenia genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie chorował na miażdżycę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona u innych członków rodziny.

Zobacz także: Dieta DASH

Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy miażdżycy?

Skoro już wiadomo, co to jest miażdżyca i czym jest ona spowodowana, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jej objawy. Wiedza ta pozwoli szybko zareagować i rozpocząć odpowiednie leczenie, zanim choroba stanie się śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia. Jakie są więc najbardziej charakterystyczne objawy miażdżycy, które powinny od razu zaniepokoić i skłonić do udania się do lekarza?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że objawy miażdżycy wynikać będą od tego, w której tętnicy pojawiać się będą złogi, a także które organy nie będą prawidłowo ukrwione. Przykładowo, jeśli dojdzie do pojawienia się miażdżycy naczyń dogłowowych, zaobserwować będzie można zaburzenia czucia, niedowład kończyn, zaburzenia widzenia czy też zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi. Z drugiej strony, jeśli miażdżyca dotknie tętnice kończyn dolnych, pojawiać się będą bolesne skurcze łydek, bóle stop, ud czy też zimna i blada skóra.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w przypadku miażdżycy tętnic nerkowych pojawi się silne nadciśnienie i niewydolność nerek, a przy miażdżycy tętnic jamy brzusznej silny ból brzucha i spadek masy ciała.

Jakie są skutki miażdżycy?

Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w zakresie tej choroby, są potencjalne skutki jej oddziaływania na organizm. Co się dokładnie stanie, jeśli zignoruje się pojawiające się objawy?
Jak się okazuje, dość szybko w takiej sytuacji pojawić się mogą naprawdę poważne komplikacje zdrowotne. Rzecz jasna najbardziej niebezpieczne są różnego rodzaju choroby niedokrwienne, lecz oprócz tego trzeba się liczyć z udarem mózgu, zawałem serca i zaburzeniem rytmu jego pracy, a także z nadciśnieniem, chorobami krążeniowymi i nerek. Oczywiście w skrajnej sytuacji doprowadzić to może do śmierci pacjenta.

Jak leczyć miażdżycę?

Jak więc widać, miażdżyca to naprawdę niebezpieczna i podstępna choroba. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak można ją leczyć. Czy są jakieś skuteczne metody?
Niestety do razu powiedzieć trzeba, że aktualnie nie ma jednej skutecznej metody leczenia miażdżycy. Aktualnie wiedza medyczna na to nie pozwala. Jedyne co można zrobić to starać się spowolnić lub zatrzymać proces czopowania tętnic. Kluczowa w tym wypadku jest radykalna zmiana stylu życia, czyli zastosowanie zdrowszej diety, uprawianie sportu oraz ograniczenie poziomu stresu. Oprócz tego bardzo często stosowane jest leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu leków rozszerzających światło tętnic.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.