neuropatia cukrzycowa

Neuropatia cukrzycowa to rodzaj uszkodzenia nerwów, które może wystąpić, jeśli masz cukrzycę. Wysoki poziom cukru we krwi (glukoza) może uszkodzić nerwy w całym ciele. Neuropatia cukrzycowa najczęściej uszkadza nerwy w nogach i stopach. W zależności od dotkniętych nerwów objawy neuropatii cukrzycowej mogą obejmować ból i drętwienie nóg i stóp, a także problemy z układem pokarmowym, drogami moczowymi, naczyniami krwionośnymi i sercem. W niektórych przypadkach neuropatia cukrzycowa może prowadzić do amputacji stopy lub nogi.

Rodzaje neuropatii cukrzycowej

Istnieją trzy podstawowe rodzaje neuropatii cukrzycowej: obwodowa, autonomiczna i ogniskowa.

Neuropatia obwodowa

Jest to najczęstszy rodzaj neuropatii cukrzycowej. Wpływa na nerwy w palcach stóp, stopach, nogach, dłoniach i ramionach.

Neuropatia autonomiczna

Ten rodzaj neuropatii wpływa na nerwy w twoim autonomicznym układzie nerwowym. System ten kontroluje mimowolne funkcje, takie jak ciśnienie krwi, tętno, trawienie, czynność pęcherza i reakcje seksualne.

Neuropatia ogniskowa

Ten rodzaj neuropatii wpływa na jeden nerw lub grupę nerwów na raz – zwykle w głowie, klatce piersiowej lub nodze – powodując nagły ból. Jest również znany jako mononeuropatia lub mononeuropatia multiplex.

cukrzyca typu 2
cukrzyca typu 2

Zobacz także: Cukrzyca typu 2

Pozostałe typy neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, które może prowadzić do wielu innych problemów. Inne typy neuropatii cukrzycowej: moczowo-płciowa, retinopatia, nefropatia i polineuropatia. Każdy typ ma swój własny zestaw objawów i możliwości leczenia. Wczesna diagnoza i leczenie są ważne w leczeniu neuropatii cukrzycowej i zapobieganiu dalszym powikłaniom.

Neuropatia układu moczowo-płciowego

Neuropatia moczowo-płciowa to rodzaj neuropatii cukrzycowej, która wpływa na układ moczowy. Objawy obejmują nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych i uszkodzenie nerek. Opcje leczenia obejmują leki, zabiegi chirurgiczne i zmiany stylu życia.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to rodzaj neuropatii cukrzycowej, która dotyka oczu. Objawy obejmują utratę wzroku i ślepotę. Opcje leczenia obejmują leki, zabiegi chirurgiczne i zmiany stylu życia.

Nefropatja cukrzycowa

Nefropatia cukrzycowa to rodzaj neuropatii cukrzycowej, która atakuje nerki. Objawy obejmują uszkodzenie i niewydolność nerek. Opcje leczenia obejmują leki, dializy i przeszczep nerki.

Polineuropatia cukrzycowa

Polineuropatia cukrzycowa to rodzaj neuropatii cukrzycowej, która wpływa na nerwy w całym ciele. Objawy to ból, drętwienie, mrowienie i osłabienie. Opcje leczenia obejmują leki, fizjoterapię i zmiany stylu życia.

dieta cukrzycowa
dieta cukrzycowa

Zobacz także: Dieta cukrzycowa.

Objawy neuropatii cukrzycowej

Objawy neuropatii cukrzycowej na ogół rozwijają się stopniowo przez lata. Im dłużej masz cukrzycę i im mniej kontrolowany jest poziom cukru we krwi, tym większe ryzyko rozwoju neuropatii cukrzycowej. Istnieją cztery stadia neuropatii cukrzycowej:

 • stadium wczesne (łagodne),
 • stadium umiarkowane (umiarkowane),
 • stadium zaawansowane (ciężkie),
 • stadium końcowe (bardzo ciężkie).

Objawy we wczesnym stadium mogą pozostać niezauważone, ponieważ z czasem rozwijają się powoli.

W miarę postępu neuropatii cukrzycowej do stadium umiarkowanego i zaawansowanego rozwijają się bardziej zauważalne objawy, które mogą ostatecznie prowadzić do niepełnosprawności. Najczęstsze objawy neuropatii cukrzycowej to:

 • drętwienie lub zmniejszona zdolność odczuwania bólu lub zmian temperatury;
 • mrowienie lub pieczenie;
 • zawroty;
 • problemy trawienne;
 • problemy z funkcją seksualną;
 • problemy z moczem;
 • zmiany ciśnienia krwi prowadzące do zawrotów głowy podczas zbyt szybkiego wstawania z pozycji siedzącej lub leżącej (niedociśnienie ortostatyczne).

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów – szczególnie drętwienie lub ból – koniecznie skontaktuj się z lekarzem, aby mógł zdiagnozować przyczynę i zalecić opcje leczenia.

Podsumowanie

Neuropatia cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, które nieleczone może prowadzić do wyniszczających objawów, a nawet amputacji. Jeśli masz cukrzycę, ważne jest, aby być świadomym oznak i objawów neuropatii cukrzycowej, aby móc wcześnie rozpocząć leczenie. Przy odpowiednim leczeniu wiele osób z neuropatią cukrzycową jest w stanie radzić sobie z objawami i cieszyć się dobrą jakością życia.