sól epsom właściwości

W XVII wieku angielski naukowiec uzyskał tę sól, odparowując wodę ze źródła mineralnego znajdującego się w Epsom. Obecnie sól angielska lub siarczan magnezu jest w większości przypadków wynikiem reakcji chemicznych. Chociaż wspomniany pierwiastek występuje w wielu wodach mineralnych, jego nazwa pochodzi od miejscowości Epsom, znajdującej się w Anglii.

Sól epsom zastosowanie

Nie jest to zwykła sól, lecz związek chemiczny siarczanu magnezu. Ma wygląd przypominający sparowaną sól, a także wygląd małych, przezroczystych kryształków. Nazywana jest również gorzką, ponieważ sól ma gorzki smak, jest bezzapachowa i ma pH neutralne dla skóry. Sól angielska stosowana wewnętrznie działa przeczyszczająco, a w małych dawkach żółciopędnie.

Czym jest sól epsom

Sól Epsom składa się z magnezu, tlenu i siarkowodoru. Toksyny obecne w organizmie to m.in. węgiel, magnez go absorbuje, sprawia, że szkodliwe produkty działalności człowieka stają się rozpuszczalne, po czym są łatwo wydalane.

Dodatkowo obecność magnezu i siarki pozwala na odmładzające, antybakteryjne działanie na skórę. Sól gorzka lepiej wchłania się przez skórę niż przez przewód pokarmowy, dlatego skuteczniejsze są kąpiele, a nie tabletki. Siarka zawarta w soli angielskiej pomaga wzmocnić i wzmocnić włosy i paznokcie, poprawia stan stawów i pomaga zwalczać keratozę (zmiany skórne).

Metale ciężkie dostają się do organizmu człowieka z wodą, pożywieniem i powietrzem, a siarka pomaga je wiązać i usuwać, ponadto bierze udział w produkcji metalotioneiny i glutationu, które usuwają toksyczne cząsteczki metali.

Kąpiel w soli Epsom

Korzyści płynące z zastosowania soli Epsom

Wiele osób ma niedobór magnezu w organizmie, dlatego należy go uzupełnić. Minerał ten bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych, pomaga złagodzić ból mięśni i zmniejsza stan zapalny. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i pracy serca, bez niej nie będziesz miał mocnych kości, włosów i paznokci.

Naukowcy uważają, że niedobór magnezu jest spowodowany spożywaniem zbyt dużej ilości produktów rafinowanych, przez co spożywa się mniejszą niż wymagana dzienna dawkę tego minerału.

Sól epsom do kąpieli

Siarczany odgrywają również ważną rolę, pomagają wypłukać toksyny, łagodzą bóle głowy i poprawiają wchłanianie składników odżywczych. Najprostszym sposobem na uzyskanie pożądanego efektu jest kąpiel z dodatkiem siarczanu magnezu, która jest łatwa, szybka i niedroga. Skóra po takim zabiegu nie stanie się sucha, będzie miękka i jedwabista.

Sól epsom a układ nerwowy

Częste stresy prowadzą do usuwania magnezu z organizmu, sól angielska pomaga uzupełnić straty, co prowadzi do odbudowy systemu nerwowego. Magnez jest zaangażowany w produkcję serotoniny (hormonu szczęścia), więc nie tylko poprawia zdrowie, ale także poprawia nastrój i sprawia, że jesteś spokojniejszy i bardziej zrównoważony. Magnez zwiększa wytrzymałość organizmu, dlatego sól angielska jest zalecana dla sportowców i osób wykonujących ciężką pracę.

Sól gorzka a układ krwionośny

Sól Epsom zapobiega utracie elastyczności tętnic i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, pomaga skutecznie zapobiegać udarom i zawałom serca. Dla pacjentów z cukrzycą bardzo ważne jest, aby magnez i siarczany znajdowały się w normalnym zakresie, ponieważ pomagają one w produkcji insuliny. Kąpiele z dodatkiem takiej soli lub stosowanie jej doustnie może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę i uregulować poziom cukru we krwi.

Wpływ soli Epsom na układ pokarmowy

Sól gorzka jest skuteczna w zwalczaniu zaparć, ale musi być stosowana w sposób kontrolowany, w przeciwnym razie może odwodnić organizm. Siarczany biorą udział w usuwaniu toksyn i metali ciężkich, do czego wystarczą kąpiele oczyszczające. Siarczan magnezu nie powinien być stosowany doustnie w obecności takich stanów jak:

  • ostre choroby przewodu pokarmowego;
  • niewydolność nerek, podczas zaostrzenia niedociśnienia;
  • uporczywy niedobór potasu;
  • kamica żółciowa;
  • gorączka;
  • obecność niedrożności jelit.

Kąpiele solankowe

Aby nasycić organizm magnezem, najlepszym środkiem jest kąpiel z dodatkiem gorzkiej soli Epsom. Takie zabiegi można wykonywać 2-3 razy w tygodniu, w tym celu sól wystarczy rozpuścić w wodzie.

Czas trwania zabiegu wynosi 15-20 minut, po czym należy wziąć prysznic. Często po takiej kąpieli odczuwa się pragnienie, jeśli tak jest, należy napić się wody. Nie należy obawiać się pocenia się przez kilka godzin, ponieważ jest to normalne. Po kąpieli należy starać się położyć do łóżka, aby móc odpocząć i zregenerować siły.

Floating

Floating to technika, która pomaga zrelaksować się zarówno psychicznie, jak i fizycznie, a odbywa się w specjalnej komorze floatingowej z solą Epsom. Terapia ta pomaga rozwinąć zdolność koncentracji i samokontroli w każdej sytuacji.

Zabieg floatingu odbywa się w specjalnej kabinie, a rozcieńczona w wodzie sól pomaga utrzymać ciało w stanie nieważkości, dzięki czemu jest się cały czas na powierzchni. W kapsule wytwarza się 30% stężenie soli, które jest znacznie wyższe niż w wodzie morskiej, dzięki czemu nie toniesz, ale znajdujesz się ponad poziomem wody.

Jeśli użyjesz do tego zwykłej soli, spowoduje to podrażnienia, ponieważ na ciele są zazwyczaj małe zadrapania i uszkodzenia. Angielska sól Epsom nie jest drażniąca, przez pierwsze kilka minut zabiegu może być odczuwalne lekkie mrowienie.