świecowanie uszu

Dbanie o uszy to czynność, której jesteśmy uczeni od najmłodszych lat. Nie można jej zaniedbać, ponieważ może to doprowadzić nawet do utraty słuchu. Właściwa i estetyczna higiena uszu to podstawa w utrzymaniu ich zdrowia. Jest wiele sposobów dbania o nasze uszy, jednak już od starożytności podstawową metodą oczyszczania narządu słuchu jest świecowanie uszu, inaczej nazywane konchowanie uszu i woskowanie uszu.
Technika ta pochodzi z ludowej medycyny, a w dzisiejszych czasach jest bardzo popularna na całym świecie. Świecowanie to sposób oczyszczenia uszu, zastępujący wszystkim znane patyczki oraz reklamowane spraye.

Czym jest konchowanie czyli świecowanie uszu

Konchowanie uszu to zabieg trwający około pół godziny. Pacjent kładzie się na boku i przykryty zostaje pokrowcem z wyciętym otworem na ucho, aby zapobiec oparzeniem twarzy i włosów.
Pierwszym krokiem, który pobudza krążenie, jest masowanie małżowiny w delikatny sposób, przy użyciu kremu. Kolejnym i głównym krokiem jest umieszczenie w uchu specjalnej, pustej w środku świecy, na głębokość nie większą niż 1 cm. Kiedy osiągnie ona wyznaczony punkt spalenia należy ją wyciągnąć i ugasić w wodzie. Ucho natomiast należy jeszcze odpowiednio oczyścić z pozostałości brudu. Po zabiegu pacjent powinien przez kilka kolejnych minut pozostać w pozycji leżącej. Należy pamiętać, że uszy po zabiegu będą wrażliwe, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przy użyciu, np. tamponów z waty. Powinniśmy też unikać przez kolejną dobę moczenia głowy, czy mycia włosów. Zobacz także filmy na Youtube: Zatkane ucho i Pulsowanie w uchu

Jeśli chcemy zobaczyć, czego pozbyliśmy się ze swojego ucha musimy rozciąć świecę, a ilość zebranego na blaszkach osadu świadczy o stopniu zanieczyszczenia naszych uszu.
Ludzie, którzy świecowanie uszu uważają za podstawową metodę higieny swoich uszu twierdzą, że jest ona możliwa, ponieważ płomień świecy wytwarzając podciśnienie pozwala oczyścić ucho, poprzez wyssanie zalegającej woskowiny i brudu.

Konchowanie uszu czyli świecowanie

Czyszczenie uszu poprzez woskowanie

Jak się okazuje, wiele ludzi uważa, że woskowanie uszu poza oczyszczeniem narządu słuchu wpływa również dobrze na samopoczucie człowieka. Jest w stanie zlikwidować przeziębienie, zawroty oraz bóle głowy oraz pozbyć się przewlekłego zmęczenia i napięcia. Korzystnie działa na dolegliwości górnych dróg oddechowych, łagodzenie stresu, a także szumy uszne, których prawdopodobnie jest się w stanie nawet pozbyć. Zobacz także: Zatkane zatoki – objawy i leczenie.

Aby woskowanie uszu było wykonane dobrze i bezpiecznie, należy do niego przystąpić samemu tylko, kiedy posiadamy odpowiednią ilość wiedzy w tym temacie. Kiedy jej nie posiadamy należy oddać się w ręce specjalistów. A także przede wszystkim, kiedy mamy zamiar użyć wyłącznie produktów dobrej jakości higienicznie. Świecowanie uszu w domu będzie możliwe do wykonania tylko wtedy, kiedy pomoże nam druga osoba. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie naszej głowy i włosów oraz utrzymanie świecy w uchu odpowiednią ilość czasu.

Podstawowym pytaniem jest – jaką święcę wybrać?

Przede wszystkim naturalną, która jest wykonana specjalnie do prawidłowego woskowania. Jest to cienka, wydrążona świeczka, wewnątrz której często możemy zobaczyć różne olejki eteryczne lub ziołowe, wspomagające przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu. Na zewnątrz takiej świeczki znajdować się musi wyraźna linia, która oznacza moment do którego powinna wypalić się świeczka. Natomiast wewnątrz znajdują się blaszki zbierające zanieczyszczenia. Świeczki do danego zabiegu możemy kupić w aptekach, a ich ceny to kilka złotych za sztukę.

Kiedy zdecydujemy się na konchowanie uszu należy również pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach, jak na przykład: pęknięcie błony bębenkowej, infekcje ucha, czy korzystanie z aparatów lub implantów słuchowych. Musimy wziąć pod uwagę także to, że nasze uszy są bardzo delikatne, a narażanie ich na kontakt z rozgrzanym woskiem może skutkować poparzeniem, krwawieniem, a nawet całkowitą utratą słuchu.

Jeśli nie czujemy się odpowiednio przygotowani na samodzielne wykonanie takiego zabiegu, powinniśmy udać się do gabinetu medycyny alternatywnej może nam także pomóc doświadczony laryngolog. Koszty są bardzo zależne, jednak wahają się pomiędzy 60 a 120 zł.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.