zapalenie oskrzeli

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym bardzo łatwo wychłodzić swój organizm i nabawić się w ten sposób przeziębienia i licznych chorób. Szczególnie niebezpieczną z nich jest zapalenie oskrzeli, a to z uwagi na dość podstępne rozwijanie się w organizmie. Najczęściej na początku mylnie diagnozowane jako zwykłe przeziębienie, co niestety prowadzić może do poważnych komplikacji. Dlatego też, żeby ich uniknąć, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakie są przyczyny pojawiania się tej choroby, jakie daje ona objawy, a co najważniejsze, jak przebiega leczeni zapalenia oskrzeli. Co więc trzeba wiedzieć o tej chorobie, aby nie stanowiła ona niebezpieczeństwa?

Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli?

Zanim przejdzie się do najważniejszych spraw, czyli tego, jak wyglądają objawy, a przede wszystkim leczenie zapalenia oskrzeli, najpierw trzeba się dowiedzieć o tym, jakie są przyczyny powstawania tej choroby.
Jak się okazuje, odpowiedzialne za nią są dokładnie te same wirusy, które przyczyniają się do powstawania przeziębienia i grypy. Jeśli chodzi o bakterie, to zapalenie oskrzeli powstałe z ich powodu zaliczane jest do dużej rzadkości. Zobacz także jak się objawia zapalenie płuc oraz film na Youtube: Zapalenie płuc objawy

Jak więc dochodzi do powstawania tej choroby? W zdecydowanej większości zapalenie oskrzeli jest następstwem przeziębienia i może być zaliczone jako jego powikłanie. Dzieje się tak wtedy, gdy wirusy atakujące górne drogi oddechowe przedostają się na niższe partie układu oddechowego, gdzie wywołują stan zapalny w oskrzelach. Spowodowane jest to faktem, że nawet zwykłe przeziębienie znacznie osłabia układ odpornościowy organizmu, co sprawia, że jest on znacznie bardziej wrażliwy na tego typu ataki.
Jaki jest z tego wniosek? Choć wielu osobom wydaje się, że przeziębienie to nic poważnego i spokojnie można z katarem czy też niewielkim kaszlem funkcjonować to jednak jest to błąd. Powinno się wtedy pozostać w domu, najlepiej w łóżku i dać organizmowi przynajmniej kilka dnia na regenerację swoich sił, aby nie doszło do powikłań z powodu jego zbyt wytężonej pracy.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Skoro już wiadomo, jak wygląda kwestia powstawania zapalenia oskrzeli, trzeba się teraz dowiedzieć, jakie objawy daje ta choroba. Sposób, w jaki się ona manifestuje, jest niezwykle ważny, ponieważ daje możliwość szybkiego zidentyfikowania problemu, a co za tym stoi, szybkiego zastosowania odpowiedniego leczenia.
Zdecydowanie najczęściej pojawiającym się objawem zapalenia oskrzeli jest uporczywy, niezwykle męczący kaszel. Dość często towarzyszyć mu może odkrztuszanie wydzieliny. Dodatkowo pojawia się wtedy świszczący oddech, który również jest bardzo charakterystyczny dla tej choroby, a także ogólne osłabienie organizmu, ból mięśni i kiepskie samopoczucie. Stosunkowo rzadko ma miejsce jeszcze uczucie duszności oraz ból w klatce piersiowej. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wysokiej gorączce, która może wynosić nawet powyżej 38 stopni Celsjusza.

Jak więc widać po powyższym opisie, objawy zapalenia oskrzeli praktycznie jeden do jednego pokrywają się z objawami zwykłego przeziębienia. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów, lecz również początkujących lekarzy ma poważne problemy z odpowiednim zdiagnozowaniem tej przypadłości. Zasadne jest jednak teraz pytanie, kiedy najlepiej zgłosić się do lekarza z takimi objawami. Jeśli gorączka powyżej 38 stopni utrzymuje się dłużej niż dwa dni, a także towarzyszące temu objawy w postaci złego samopoczucia i kaszlu nasilają się, koniecznie trzeba udać się w takiej sytuacji do najbliższego lekarza rodzinnego.

Jak powinno wyglądać leczenie zapalenia oskrzeli?

Jeśli objawy staną się na tyle silne i długotrwałe, że spowoduje to udanie się do lekarza, zastosowane zostanie odpowiednie leczenie. Jak ono jednak będzie wyglądało?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą w tym momencie będzie pozostanie w domu, aby nie forsować organizmu. Potrzebny mu będzie odpoczynek i dużo spokoju. Co więcej, jeśli gorączka przez dłuższy czas utrzymywać się będzie na wysokim poziomie, koniecznie trzeba pamiętać o piciu dużej ilości płynów. Należy pić najlepiej wodą lub herbatę, aby nie doprowadzić do niezwykle niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Co więcej, zalecane jest stosowanie doraźnych środków obniżających temperaturę.

Jeśli występuje u danej osoby kaszel wykrztuśny, zastosowane zostaną środki pozwalające łatwiej pozbyć się wydzieliny z oskrzeli. W zdecydowanej większości będą to po prostu specjalne syropy. Jeśli jednak kaszel będzie suchy, wtedy zastosowane będą środki antykaszlowe. Zminimalizują one odruch kaszlu, a tym samym przyczynią się do mniejszego wyczerpania osoby chorującej.
Najpoważniejsza jest jednak sytuacja, gdy u chorej osoby wstępuje świszczący oddech, duszności oraz bóle w klatce piersiowej. Przy takich objawach niezbędne jest podanie leków rozkurczających oskrzela, które przyczynia się do znacznego ułatwienia oddychania i jednoczesnego wykrztuszania wydzieliny.

To, co jest jeszcze bardzo ważne w przypadku zapalenia oskrzeli to fakt, że nie powinno się w przypadku ich leczenia stosować antybiotyków. Jak bowiem zostało na samym początku wspomniane, odpowiedzialne za powstawanie tej choroby są wirusy, które nie będą reagowały na leczenie antybiotykami.