Olej z czarnuszki doceniany jest przez coraz większą rzeszę ludzi. Nic w tym dziwnego, bowiem posiada on wiele dobroczynnych właściwości. Najczęściej podkreśla się jego wpływ na budowanie odporności organizmu oraz niwelowanie objawów alergii. Ten cudowny olej znajduje swoje zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce. Używa się go m.in. do zwalczania wyprysków lub zmian atopowych na skórze. Okazuje się, że jest pomocny także w pielęgnacji włosów. Jakie korzyści przynosi stosowanie czarnuszki na skórę głowy i pasma? Zalety można dostrzec zarówno w kwestii leczenia różnego rodzaju schorzeń, jak i poprawy wyglądu fryzury.
Lecznicza wcierka do włosów, czyli kiedy warto sięgnąć po olej z czarnuszki
Czarnuszka jest dobrym wyborem dla każdego, kto chce odżywić swoją czuprynę i dodać jej blasku. Olej jest jednak szczególnie polecany dla osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem pasm lub łysieniem plackowatym. Są to dość poważne schorzenia, które nierzadko odbierają pewność siebie i wymagają specjalistycznego leczenia. Warto więc przede wszystkim wykonać podstawowe badania medyczne, by wykluczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej lub występowanie niedoborów witamin i minerałów. Specyfik z czarnuszki może jednak okazać się tanim i naturalnym sposobem na to, by poprawić kondycję włosów. Regularne wcieranie oleju w skórę głowy przyczynia się do pobudzenia wzrostu pasm, a wiele osób wskazuje na to, że po pewnym okresie stosowania pojawiają tzw. baby hair. Co więcej, zaleca się stosować go także wewnętrznie – zawiera wiele niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro- i makroelementów, które wzmacniają włosy od środka. Olej bogaty jest m.in. w żelazo, magnez, witaminy z grupy B, cynk, siarkę i wapń. Wykazuje także właściwości łagodzące podrażnienia, dzięki czemu w znaczny sposób poprawia stan skóry głowy.
Zobacz także: Jak stosować olej lniany na włosy.
Szampony przeciwłupieżowe nie działają? Sięgnij po olej z czarnuszki
Każdy, kto choć przez chwilę zmagał się łupieżem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest go zwalczyć. Choć na rynku kosmetycznym nie brakuje różnego rodzaju preparatów, które mają w założeniu poprawić kondycję skóry głowy, większość z nich nie daje zadowalających rezultatów. Przez to łupież stale powraca i skutecznie zniechęca do poszukiwania dalszych sposobów leczenia. Za to schorzenie najczęściej odpowiada nadmierny rozwój grzybów candida albicans, które zwykle leczy się antybiotykami. Biorąc pod uwagę to, że antybiotykoterapia jest dość obciążająca dla organizmu, a łupież ma tendencję do nawracania, warto sięgnąć po bardziej bezpieczne (jednak skuteczne) sposoby. Wiele osób stosuje olej z czarnuszki jako wcierkę lub maskę do włosów. Pozytywne rezultaty przynosi nałożenie oleju na skórę głowy np. na 30-60 minut i następnie dokładne umycie włosów. Warto podkreślić, że nie należy martwić się o to, że włosy po takim zabiegu będą pozbawione objętości lub zwyczajnie tłuste. Olej z czarnuszki ma właściwości oczyszczające i dotleniające naskórek, a także pozwala utrzymać jego prawidłowe pH. Dzięki zachowaniu dobrej kondycji skóry głowy włosy mogą rosnąć zdrowe i mocne.
Suche końce? Olej z czarnuszki sprawdza się także w stylizacji włosów
Układanie włosów – zwłaszcza przed ważną okazją – bywa trudne. Spora grupa osób narzeka na rozdwajające się końce lub zbyt puszyste i przesuszone pasma, które uniemożliwiają wystylizowanie ich w konkretny sposób. Zamiast używać produktów, które obciążają fryzurę (np. sprayów lub lakierów), warto sięgnąć po olej z czarnuszki. Wystarczy kilka kropel, by uzyskać widoczną różnicę. Należy jednak pamiętać o tym, by nie nakładać go na skórę głowy – takie praktyki lepiej zostawić sobie na czas wieczornej pielęgnacji. Podczas układania włosów najlepiej sprawdzi się „muśnięcie” najbardziej przesuszonych pasm preparatem z czarnuszki – nałożenie niewielkiej ilości pozwala uzyskać gładką i lśniącą fryzurę bez efektu przeciążenia.
Zobacz także: Dlaczego włosy wypadają.
Jaki olej z czarnuszki wybrać? Na co zwrócić uwagę w sklepie?
Popularność oleju z czarnuszki sprawiła, że obecnie można go dostać w wielu punktach. Nie tylko zielarnie, ale apteki, sklepy spożywcze i drogerie oferują oleje różnych marek. Jak jednak wybrać ten najlepszy? Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt jest zimno tłoczony, nierafinowany i świeży. To właśnie te cechy sprawiają, że olej ma najwięcej dobroczynnych właściwości. Chcąc stosować go także wewnętrznie należy dokładnie przeczytać etykietę – niektóre z nich zawierają dodatkowe substancje zapachowe lub inne składniki, które pozbawiają oleju charakterystycznego zapachu i smaku. Takie produkty są przeznaczone jedynie do użytku zewnętrznego – na skórę lub włosy. Najbardziej uniwersalną opcją jest nabycie oleju z zielarni lub apteki, który można stosować zarówno do potraw, jak i w formie kosmetyku. Warto także zaznaczyć, że najlepsze efekty przynosi właśnie stosowanie go wewnętrznie i zewnętrznie. Nie należy zapominać przy tym o regularności. Dzięki temu można liczyć na dość szybkie i trwałe efekty – zarówno ze strony zdrowotnej, jak i estetycznej.