co leczy proktolog

Proktolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu schorzeń odbytu i odbytnicy. Zaburzenia te mogą obejmować hemoroidy, szczeliny odbytu, przetoki, ropnie i raka jelita grubego. Proktolodzy wykonują również kolonoskopie i inne testy w celu diagnozowania i leczenia tych zaburzeń.

Jakie schorzenia leczy proktolog?

Proktolodzy leczą różne schorzenia, które wpływają na odbyt i odbyt. Należą do nich:

kto leczy hemoroidy
kto leczy hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy to obrzęknięte naczynia krwionośne w okolicy odbytu lub odbytnicy. Mogą być spowodowane nadwyrężeniem podczas wypróżnień, ciążą lub długotrwałego siedzenia. Objawy hemoroidów to krwawienie, swędzenie i ból.

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to małe pęknięcia w tkance wyściełającej odbyt lub odbytnicę. Mogą być spowodowane zaparciami, biegunką lub porodem. Objawy szczeliny odbytu obejmują ból podczas wypróżnień i krwawienie.

Przetoka

Przetoki to nieprawidłowe połączenia między narządami. Mogą występować między odbytnicą a pochwą lub między odbytnicą a pęcherzem. Przetoki mogą być spowodowane chorobą Leśniowskiego-Crohna, urazem lub zabiegiem chirurgicznym. Objawy przetok to ból, wydzielina i krwawienie.

Ropień odbytu

Ropnie to nagromadzenie ropy, które tworzą się w pobliżu miejsca infekcji. Mogą być spowodowane infekcjami, chorobą Leśniowskiego-Crohna lub urazem. Objawy ropni to ból, obrzęk, ciepło i zaczerwienienie.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to nowotwór, który zaczyna się w okrężnicy lub odbytnicy. Może to być spowodowane czynnikami genetycznymi, wyborem stylu życia lub chorobami zapalnymi jelit. Objawy raka jelita grubego obejmują krwawienie z odbytnicy lub krwi w stolcu, ból brzucha i zmiany w wypróżnianiu.

Jakie testy wykonuje proktolog?

Proktolodzy wykonują różnorodne testy w celu zdiagnozowania zaburzeń odbytnicy i odbytu. Testy te obejmują kolonoskopie, sigmoidoskopie, anoskopie, biopsje i badania miednicy.

kolonoskopia
kolonoskopia

Kolonoskopia

Kolonoskopia to testy, które pozwalają lekarzowi zbadać wnętrze jelita grubego (okrężnicy) za pomocą elastycznej rurki z przymocowanym do niej światłem i kamerą (kolonoskop). Służą do diagnozowania raka okrężnicy lub polipów przedrakowych (narośli) w okrężnicy.

Sigmoidoskopia

Sigmoidoskopia to badania, które pozwalają lekarzowi zbadać wnętrze dolnej części jelita grubego (esicy) za pomocą elastycznej rurki ze światłem i przymocowaną do niej kamerą (sigmoidoskop). Służą do diagnozowania problemów, takich jak krwawienie, stany zapalne, guzy lub polipy jelita grubego w esicy lub odbytnicy. 

Anoskopia

Anoskopia to test, który pozwala lekarzowi zbadać wnętrze kanału odbytu za pomocą krótkiej rurki z przymocowanym do niej światłem (anoskop). Służy do diagnozowania problemów takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, przetoki czy ropnie. 

Biopsja

Biopsja to próbki tkanki pobrane z ciała do badania pod mikroskopem. Są używane do diagnozowania stanów, takich jak rak.

Proktolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń odbytnicy i odbytu. Zaburzenia te mogą obejmować hemoroidy, szczeliny odbytu, przetoki, ropnie i raka jelita grubego. Proktolodzy wykonują również kolonoskopię i inne badania w celu zdiagnozowania tych zaburzeń. Jeśli masz jakiekolwiek objawy, które mogą być związane z tymi schorzeniami, powinieneś udać się do proktologa w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.